Toulky

18. června 2010 v 14:57 | ada.cat |  Cestováni, turistika
.
Tam odkud pocházím jsem pověstná svými toulkami lesem, mám své místo kam chodím vypovídat svoje trápení, starosti,bolesti i úspěchy. Je to starý strom na okraji lesa, dub který tiše naslouchá když o jeho kmen opřena mu vyprávím...
Pak když zmlknu, on šumí svými listy své moudro a tajemství. Sedím, dívám se na malebnou vísku na kopečku a cítím sílu stoletého dubu. Odcházím jiná, posílená a přitom smířená...
Jsou v našem lese zvláštnosti, snad to dělá ta úchvatná kotlina, balvany a celé skály vzácného slepence, snad dutá místa která cítíš když jdeš v pohorkách, snad různé dutiny,r ozsedliny, snad stáří či příbehy věkem zapomenuté...

Na svých toulkách se dostávám do dalšího lesa který má v sobě něco zlověstného. Citliví lidé to cítí stejně jako já a pes, chová se tam jinak.
Kdysi dávno tudy vedla prastará formanská cesta, dole podle říčky těsně pod lesem či snad lesem, dle starých dokladů byli tam hluboké hvozdy. Nahoře v lese sídlila banda velmi obávaných krvelačných loupežníků kterým nic nebylo svaté. Koho chytili zabili ukrutným způsobem podřízli mu hrdlo. Les má dle toho i název Hrdla. Byli tak krvežízniví že na ně král poslal vojsko a to konečně ukončilo jejich řádění a ulevilo kraji. Právě na vršku snad konaly své hrůzné činy a toto místo si navěky uchovalo hrůzné vzpomínky.

Každý kout, každá cesta má tu své jméno či svůj příběh svou dušičku nebo stážce ba i strašidlo se tu a tam objeví. V pověstech se vypráví o Hejkalovi, Ohnivém muži, vodníku, bludičkách. Chce to jen tiše jít, naslouchat a pozorně se dívat...

.

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 18. června 2010 v 20:16 | Reagovat

Tak to jsi moje krevní skupina :-) Moc pěkné vyprávění, vím o čem mluvíš. V kterém koutě naší zemičky jsou Hrdla?

2 ada.cat ada.cat | Web | 21. června 2010 v 12:55 | Reagovat

[1]:Ahojky Zdenko, Les Hrdla a můj milovanáý kraj je Nová Paka, Pecka, Lázně Bělohrad.

3 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 21. června 2010 v 16:25 | Reagovat

Takže kraj okolo Českého ráje,pokud se nepletu. :-)

4 ada.cat ada.cat | 21. června 2010 v 18:03 | Reagovat

[3]:Tak jest Milá Zdeni. Na hradě Pecka se pořádají krásné koncerty historického zpěvu, přijedou šermíři, prostě nádhera.
V Českém ráji se zase potkáš s Runcajsem, Mankou a Cipískem. Jičín je město pohádky. V Lázních Bělohrad si vyléčíš pohybové ústrojí, napiješ se železité vody - sravky :-) podíváš se do Bažantnice kde se utopila krásná hraběnka když s ní splašený kůň skočil do bažiny a nebo ke kostelíku Byšičky odkud prý pochází Erbenova Svatební košile. :-)

5 Zdenka"ren" Zdenka"ren" | 21. června 2010 v 19:52 | Reagovat

Naposledy jsem courala loni Hruboskalskem, Prachovskými skalami a okolím,je tam opravdu ráj. :-) :-)

6 Hanka Hanka | 22. června 2010 v 16:17 | Reagovat

Loni v létě jsem strávila pár dní v Českém ráji, byla jsem v Jičíně a okolí, bohužel Rumcajs nebyl doma. Měl asi zrovna "toulavé boty" jako já :D . Novou Pakou jsem projížděla, krátce jsem byla v Hořicích. Opravdu krásný kraj, škoda, že to mám tak z ruky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.

Aktuální články

Reklama