Canisterapie

2. dubna 2009 v 7:22 | Hagir |  Nepřehlédněte!

Vzledem k tomu, že dělám canis s dětmi s postižením, rozhodla jsem se dále vzdělávat v tomto směru. Tak ještě dotoho všeho studuji kurz asistent pedagoga. Máme mít také písemnou práci, kterou chci věnovat canis, což je mi nejbližší. V praktické části své práce, bych se chtěla zaměřit na lidi kolem sebe a informovanost o canisterapii. Proto jsem si připravila pár otázek:

Co je to canisterapie?
Co je to hippoterapie?
Znáte někoho, kolem sebe, kdo canisterapii provozuje?
Co si představíte, když se řekne asistenční pes?
Znáte nějakou organizaci zabývající se canisterapií nebo výchovou vodících či asistenčních psů?
Od kud ji znáte? (internet, televize, okolí)
Znáte ještě jiné druhy speciálně vycvičených psů?
Pro koho jsou vhodní asistenční psy?
Pro koho jsou vhodní vodící psy?
Jáká plemena psů jsou vhodná pro tuto činnost?
Je vhoná canisterapie pro důchodce a děti v dětských domovech?
Co je to předvýchova?

Byla bych ráda, kdyby jsi to dala na klub a někdo mi odpověděl. Moc by mi to pomohlo v mé práci. Samozřejmě později, pokud bude zájem odpovím na tyto otázky. Prosím nikde nic nehledejte. Pokud nebudete vědět napište nevím a je to. Není o tom, kdo je jak chytrý, ale zjistit informovanost lidí. Odpovědi můžou být anonymní jen napište třeba Jižní Čech atd.
Díky

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hagir Hagir | E-mail | 3. dubna 2009 v 6:29 | Reagovat

Je tady nějak mrtvo. To jste se zalekly těch otázek? Je to pro mě opravdu důležité. První odvážlivec se mi ozval na mail. To můžete klidně taky.

2 Hela* Hela* | 3. dubna 2009 v 13:40 | Reagovat

Ahoj Radko, o vodicích psech vím, že jsou pro slepce, jinak nic, neznám ano vhodná plemena. Dokonce výraz canisterapie vidím poprvé u Tebe.  Hippoterapie je tuším o rehabilitaci na koních. Naštěstí jsem nikdy nic podobného nepotřebvala a tak ani nic podrobnějšího nezjišťovala.

3 danuses danuses | Web | 3. dubna 2009 v 14:20 | Reagovat

Zdravim, sice budu asi za blbce, ale co naplat, rada pomuzu a odpovim na otazky:

Asistencni pes pomaha postizenym, vodici pes je pro slepce, specialne cviceni psi jsou i pro policii, na vyhledavani drog, pro zachranare na vyhledavani lidi treba v troskach atd.  Plemena si myslim jsou vhodna, nemecky ovcak a zlaty retrivr. Predvychova si myslim je, ze stenata se zacnou pomalu pripravovat na budouci poslani. Na to, na co jsem neodpovedela, to nevim, je toho hodne co :-))

4 Pavlína Ludvigová Pavlína Ludvigová | E-mail | Web | 3. dubna 2009 v 19:52 | Reagovat

Ajoj náhodou co je canisterapie vím , ja používám ji v práci. Já totiž dělám prozměnu ergoterapeutku v domově důchodců. Otázka pro tebe na oplátku, víš co je to ergoterapeutka? Ajoj Pavlína

5 Hagir Hagir | E-mail | 3. dubna 2009 v 20:16 | Reagovat

náhoudou vím, co to ergoterapie. Jelikož syn má DMO. Takže každý rok jezdíme do Janských lázní, a tam ergoterapie i hippoterapie je. Také v táborské nemocnici ergoterapie je. Tam je to spíše pro hospitalizované babičky a dědečky, kteří jsou např. po operaci a potřebují určitou část těla znova rozhýbat. Nemyslím rehabilitací jakož to cvičením, ale třeba pro děti, ale i dospělé - šroubování šroubků, zapínání knoflíků, dělání kliček, různé skládačky atd.

Mám pravdu?

Pavlíno prosím odpověz na všechny otázky. Moc díky

a piště i ty KRAJE.

6 Hanka Hanka | 3. dubna 2009 v 21:36 | Reagovat

Ahoj, Radko, myslím, že dost lidí bude o asistenčních psech vědět, byli bychom překvapeni. Chtěla jsem napsat hned, jak se to tady objevilo, ale nechtěla jsem to odbýt a měla jsem málo času. Nejdříve odpovím na první dvě otázky: dovedu si představit, co je canisterapie i hippoterapie - slouží k terapii postiženým lidem už od dětství k procvičení těla, kontaktu s živým zvířetem - psem, koníkem.

Organizaci zabývající se výchovou vodících a asistenčních psů znám, jsou to Pomocné tlapky. Mám před sebou vizitku své známé, která této služby také využila. Organizaci najdete na www.sweb.cz/minetaki/ - ty Pomocné tlapky znám od té paní (nemám svolení sem napsat jméno). Má asistenčního pejska rasy labradorský retriever, kterého jí předával tenkrát na schůzce sám Karel Gott, který také přispěl peněžní částkou. Ta paní přes své těžké tělesné postižení je obdivuhodně duševně svěží a společenská. Viděla jsem její fotky, na kterých je zachycena s několika našimi i zahraničními herci, setkala se dokonce i s naší první dámou. Jsou to pro ni zážitky na celý život. Velmi si toho váží. Asistenční pes, kterého znám, se jmenuje Fellini a umí toho opravdu hodně. Otevře dveře, podá spadlou věc - mobil, ponožku..., svlékne svetr, dokáže otevřít ledničku a paničce přinese jídlo zabalené do balíčku, aniž by ho snědl! Panička má slabounké ruce, sama nic nezvedne. Pokud jí ruka sjede z opěradla vozíku, zavolá Felliniho a zavelí: zvedni mi ruku! Pejsek podebere  ruku čumákem a tak dlouho ruku zvedá, až je panička spokojená. Pokud je paní se svou asistentkou v terénu, pejsek hlídá paničku a je naučený bránit jí záda. Paní se totiž není schopna na vozíku obrátit. Nedoporučuje se, aby cizí člověk psa hladil nebo krmil. Mohli bychom poškodit návyky, kterým se při výcviku naučil. Je naučený na kontakt hlavně se svým pánem. Prostě, je to věrný společník k nezaplacení od rána do večera - velmi ukázněný a pořád připravený pomoci. Prý dokáže zapnout i zip u bundy. Kdo si bude chtít Felliniho prohlédnout, najde ho na Pomocných tlapkách.

Radko, možná se Ti moje odpovědi nelíbí, ale já se už teď neřídím otázkami, ale píšu své myšlenky... Od své kamarádky znám také vodícího psa, nejsem si ale jista rasou, tak neuvádím. Kamarádka má postiženou dceru - od narození je nevidomá, nebyla možná ani operace, protože se zjistilo, že nemá vůbec vyvinuté zrakové centrum. Je to děvče jinak velmi bystré a nebojácné, pere se s životem obdivuhodně. Vůbec nebyla nikde v ústavu, díky integraci jí bylo umožněno navštěvovat běžnou základní školu. Je obdivuhodně soběstačná, věci musejí být na stejném místě, většinou najde hmatem vše, co potřebuje. Nemá problém požádat někoho o pomoc, ale často to nevyužívá. Chybí jí zrak, ale má neuvěřitelně rozvinuté ostatní smysly, hlavně sluch, ale také čich a hmat. Nikdy neviděla, a proto si zvykla vnímat svět jinak. Dnes je to už slečna - středoškolačka, má hudební sluch a krásný hlas, studuje na konzervatoři zpěv, bude z ní asi zpěvačka. Byla jsem na několika koncertech.

Tato dnes už dospělá slečna se potřebuje sama pohybovat po městě, cestuje městskou dopravou, chodí do školy - všechno jí pomáhá zvládat její vodící pes.

O těchto pejscích vím také z Tv, ale tyto dva případy osobně znám a pejsky jsem viděla "v akci". Jsou v Moravskoslezském kraji.

7 Hagir Hagir | E-mail | 3. dubna 2009 v 21:54 | Reagovat

K tomuto komentáři není co dodat. Jen asi to, že psi jsou opravdu neuvěřitelní, co vše dokážou a někteří lidé si jich neváži nebo jim ubližují.  Jejich věrnost je obdivuhodná.

Svou práci jsem začala příslovími o psech, tak vám sem jedno dám, ať se vám lépe odpovídá a přemýšlí.

Bylo těžké vybrat jen jedno líbí se mi všechny.

"ČÍM VÍC POZNÁVÁM LIDI, TÍM VÍC MILUJI SVÉHO PSA" - anglické přísloví

"TEPRVÉ LÁSKA KE VŠEMU ŽIVÉMU UDĚLALA Z ČLOVĚKA LIDSKOU BYTOST" - A.Schweitzer

"POŘIĎTE SI ŠTĚNĚ, PROTOŽE VÍC NEHYNOUCÍ LÁSKY SI ZA ŽÁDNÉ PENÍZE NEKOUPÍTE." - R.Kipling

8 Jitka B. Jitka B. | Web | 4. dubna 2009 v 21:52 | Reagovat

Canisterapie je opravdu skvělá sama jsem byla přítomna jedné hodiny s mentálně postiženými a opravdu to dělá zázraky

9 Cirrat Cirrat | Web | 6. dubna 2009 v 15:34 | Reagovat

Co je to canisterapie? - Pokud nejde o to, co si my představujeme pod tímhle pojmem, asi bych se obrátila na Wikipedii. Nakolik vím, je to terapie pomocí kontaktu se psem, který se nechá dlachnit

Co je to hippoterapie? - Zase bych koukala do Wiki, jinak je to terapie pomocí jízdy na koni, ne? Nejsem si opravdu jistá...

Znáte někoho, kolem sebe, kdo canisterapii provozuje? - Osobně ne.

Co si představíte, když se řekne asistenční pes? - Jako první se mi vybaví slepecký pes, ale asi budou i psi co pomáhají vozíčkářům? Zajímavé články jsem četla na Zvířetníku na Neviditelném psovi

Znáte nějakou organizaci zabývající se canisterapií nebo výchovou vodících či asistenčních psů? - helppes.cz

Od kud ji znáte? (internet, televize, okolí) - Jezdím kolem cvičáku tramvají a mají tam velký nápis "HELPPES"...

Znáte ještě jiné druhy speciálně vycvičených psů? - Záchranáři, myslivečtí, psi pro horskou službu, policejní (obranáři i třeba "protidrogoví")

Pro koho jsou vhodní asistenční psi? - Mám tendence odpovědět "pro každého, kdo je potřebuje" - ale pokud má ten pes s pánem spolupracovat, měl by asi pán být alespoň trochu samostatný. Jinak by nemohl být přímo jeho, ale měl by svého pána, který by ho při terapiích s pacienty vedl...

Pro koho jsou vhodní vodící psi? - vozíčkáři a slepci?

Jáká plemena psů jsou vhodná pro tuto činnost? - pokud se myslí asistenční psi, pak velká a klidná. Myslím, že často se používají labradoři a zlatí retrieveři, malá plemena bývají dost často tak trochu hysterická. Pes by taky měl být dobře vycvičený, a mít přítulnou a dobráckou povahu, takže například takového dobrmana nebo belgického ovčáka bych nedoporučovala pro asistenci... Zato jsem četla článek o pudlovi, který je cvičený na hledání výbušnin a drog...

Je vhoná canisterapie pro důchodce a děti v dětských domovech? - asi ano

Co je to předvýchova? - nemám ponětí :-)

10 Elina Elina | E-mail | 6. dubna 2009 v 20:50 | Reagovat

Canisterapie je léčba postižených osob buď pejskem nebo koníkem.U nás máme stacionář pro postižené děti a má přítelkyně tam pracuje,takže vím jak prospěšnou práci tito lidé ze svými zvířátky vykonávají.Rodiče těchto dětí se radují ze sebemenšího pokroku.V domově mívají dny otevřených dveří a to tam chodí i cizí lidé a dělají různé výrobky s dětmi ,nebo zpívají a hrají různé hry.A když se člověk dívá do těch radostně rozzářených dětských očí má taky dobrý pocit ,že něco málo pro ně udělal.

11 Natty Natty | Web | 14. dubna 2009 v 10:12 | Reagovat

Všem vám, kdo pomáháte postiženým dětem patří velký díííík, každá maminka hledá pro své dítě to nejlepší a pro dětičky s nějakým postižením to platí dvojnásob. DMO je jedna z nejčastějších forem poškození mozku u novorozenů s rozsáhlými následky, léčba, především rehabilitační se u některých dětiček může doplnit právě výše uvedenou metodou - pejsek je nejen kamarád, ale především velký pomocník a proto je dobře, když si pejska může rodina dovolit. Rovněž jízda na koníčkovi usnadňuje dítěti uvolnit spascitidu a teplo koňského hřbetu simuluje přirozený pohyb dítětě. Díky všem, kteří za děti s postižením bojujete :-)

12 vcbplrthjes vcbplrthjes | E-mail | Web | 26. května 2009 v 5:58 | Reagovat

qgoo01  <a href="http://jzshhvhjcvmt.com/">jzshhvhjcvmt</a>, [url=http://yzxjtdpwzbij.com/]yzxjtdpwzbij[/url], [link=http://lcqyugkckcek.com/]lcqyugkckcek[/link], http://yejhtgzptnug.com/

13 plus size wedding dresses plus size wedding dresses | E-mail | Web | 31. října 2012 v 14:12 | Reagovat

I enjoyed this. Do you have a RSS feed?.
http://www.standdress.com/

14 celebrity dress celebrity dress | E-mail | Web | 19. dubna 2013 v 5:57 | Reagovat

Great Post. I add this Post to my bookmarks.
http://www.queweddingdresses.org/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.

Aktuální články

Reklama