Srpen 2008

Blahopřejeme

31. srpna 2008 v 12:42 | Jitka |  Blahopřání
Dnešní blahopřání patří oběma Pavlínkám. Hodně zdraví, štěstí a hodně tvůrčích nápadů vám děvčata přeje celý klub.

Zvonky

20. srpna 2008 v 21:05 | Pavlína |  Háčkování
A máme zde další vánoční inspiraci.

Jižní Morava zdraví

20. srpna 2008 v 8:24 | Boženka |  Flóra kolem nás
To, že na jihu Moravy je ráj vinařů všichni víme a nikdo o tom nepochybujeme. Ale, že se tam rodí fíky, to ví asi jen málo z nás. Boženka poslala několik fotek, které by nás o tom mohly přesvědčit. Bohatství plodů, které tento úrodný kraj nabízí, je nepřeberné. Boženka to dokládá fotografiemi a dodává:
"Právě jsem přišla ze zahrady, kde je tropické teplo a velice krásně mě kvete datura. Posílám fotky a až za chvíli stáhnu další, pošlu je taky, aby jste viděli, jaká je tu na jihu už krásná úroda ovoce. Fíky krásně dozrávají a také švestičky z naší zahrádky a hruštičky NASCHI, které mají být něco jako hruškojablka. Je mi celkem jedno, jak se to správně jmenuje, ale všechno to chutná skvěle." Zdravím všechny v klubu. Božena

Panenka zase trochu jinak

19. srpna 2008 v 15:54 | Šárka |  Háčkování
Šárka uháčkovala panenku a dala ji pod sklo. Napsala k tomu pár řádků.
"Dám ji mojí mamce k narozeninám a určitě bude mít velkou radost. Chtěla jsem ještě poprosit - nemáte některá ještě nějaké takové popisy na obrázky? Už dlouho sháním, a zatím jsem nikde na nic nenarazila. Všem krásný den, Šárka."
Pokud některá z vás má pro Šárku vhodný popis, tady je její e-mailová adresa: Sarka.Hartmanova@seznam.cz

Panenka

18. srpna 2008 v 19:19 | Boženka |  Panenky
Tohle je dárek k svátku pro mou Alenku. Je to už velká holka, ale tato panenka byla jedna z nejoblíbenějších a už nutně potřebovala nové oblečení, tak jsem si pohrála i já a panenku ji oblékla..

Helence

18. srpna 2008 v 7:58 | Jitka |  Blahopřání
Tento měsíc se s oslavenkyněmi roztrhl pytel. Dnes blahopřejeme Helence Bartošové k jejím jmeninám. Přejeme hodně zdraví, štěstí a hodně tvořivých nápadů, kterými se rády necháme inspirovat.

Svátek má Petra

17. srpna 2008 v 9:28 | Jitka |  Blahopřání
Dnes přejeme všechno nejlepší Petře, šikulce, která obohacuje náš klub věrně a často. K Tvým jmeninám všechno nejlepší a hodně tvořivých nápadů přeje Ženský klub..

Všechno nejlepší

15. srpna 2008 v 0:11 | Jitka |  Blahopřání
Haničkám.....
Srdečně blahopřejeme k svátku naší člence Hance, alias po-hanka. Přejeme všechno nejlepší, zdraví a stále chuť cestovat a obohacovat náš klub fotkami z cest.
Stejně srdečně blahopřejeme další člence, majitelce tohoto krásného jména Zelindě. Hodně zdraví a chuti pracovat na zahrádce stejně, jako zabývat se ručními pracemi.
.

Upozornění

14. srpna 2008 v 23:50 | Jitka |  Úvod
Chtěla bych upozornit naše návštěvnice, které projevují zájem o popisy na zde prezentované ruční práce, aby zde nechávaly své e- mailové adresy. Jiným způsobem není možné předlohu předat. Na stránkch nemůžeme předlohy uvádět z důvodu možného porušování autorských práv.
Takže, při psaní komentáře vyplňujte kolonku e-mailová adresa. Jinak nemůžeme vyhovět.

Dárečky

14. srpna 2008 v 19:36 | Boženka |  Háčkování
Dokončila jsem dárky pro kamarádky Alenky a dceru, která se také tak jmenuje a už začnu s vánočníma ozdobama.

Léto na plátně malířů

14. srpna 2008 v 10:35 | po-hanka |  Všehochuť
Navštívila jsem galerii a z obrazů vybrala ty, které ztvárňují letní tématiku. Pořídila jsem fotografie některých obrazů pro potěšení oka a hlavně pro radost.

Dráteník z cukety

12. srpna 2008 v 17:14 | Petulka2626 |  Vaření
Léto je obdobím blahobytu co se týče ovoce a zeleniny. Mnoho lidí má jistě na zahrádce cukety a i z těchto nevábně vyhlížejících zelených šišek se dá vykouzlit pořádná dobrota. My ji doma známe jako dráteníka. Ingredience:
1 střední cuketa

20 dkg eidamu 30%

20 dkg měkkého salámu

4 - 5 stroužků česneku

3 - 4 vejce

sůl, pepř, bylinkové koření

prášek do pečiva

hladká mouka na zahuštění
Postup:

Cuketu oloupeme ze slupek, vykrájíme měkký střed a postrouháme ji na hrubém struhadle. Měkký salám také zbavíme slupky a rovněž jej postrouháme na hrubém struhadle. Na jemném struhadle postrouháme sýr a česnek. Přidáme vejce, trošku soli - se solí opatrně, sýr a salám se rozleží - pepř a bylinky dle chuti - oregano, bazalku..... Pak přidáme prášek do pečiva a trošku mouky. Vše důkladně promícháme, rozložíme na vymazaný plech a šup do vyhřáté trouby. Pečeme do zlatova zhruba na 180 stupňů. Podávat můžeme jak teplé, tak studené.

Zastavení v Opavě

11. srpna 2008 v 17:34 | po-hanka |  Cestováni, turistika
Pokud se rozhodnete navštívit zámek v Hradci nad Moravicí, doporučuji udělat si zastávku v Opavě. Pokud Opavu neznáte, budete překvapeni a třeba se sem budete vracet. Jsem pravidelnou návštěvnicí tohoto města, proto si dovolím upozornit Vás na několik zajímavých míst. Nejsou tak daleko od sebe, takže to zvládnete bez větší únavy a ani nohy vás bolet nebudou.
Na Dolním náměstí vás zaujme nový památník jakéhosi bezhlavého dinosaura, který upozorňuje na místo, kde jezdila tramvaj. Na náměstí je kostel sv. Vojtěcha, který byl silně poškozen na konci války v r. 1945. Za kostelem najdete Zemský dům, který původně sloužil jako barokní jezuitská kolej, pak v severovýchodním křídle bylo umístěno gymnázium s muzeem. Od poloviny 19. st. je budova sídlem Zemského archívu a rájem badatelů.
Považte, Slezské muzeum v Opavě je starší než pražské Národní muzeum! Vzniklo už v r. 1814, má stálé i obměňované expozice a stojí opravdu za návštěvu.
Vaše kroky povedou na Horní náměstí, kde nepřehlédnete věžovitou budovu zvanou Hláska. Byla postavena r. 1618 K. Prochhuberem, v letech 1900 - 02 přestavěna podle projektu R. Srntze. V současnosti plní funkci opavské radnice.
Na náměstí je Slezské divadlo, můžete posedět u zajímavé kašny a jen pár kroků vás dělí od konkatedrály Nanebevzetí P. Marie.
Původně to byl chrám Řádu německých rytířů dobudovaný ve stylu slezské cihlové gotiky ve 14. století.
Při procházce městem můžete obdivovat fasády domů, jistě najdete zajímavá zákoutí a budete přemýšlet, proč se říká "Bílá Opava".

Vánoční ozdoby

9. srpna 2008 v 19:55 | Pavlína |  Téma vánoční
A je tu další vánoční inspirace od Pavlíny.

Květináč

7. srpna 2008 v 19:19 | Pavlína
Květináč pro palmu je ozdobený ubrouskovou technikou a poslala ho Pavlína. Motiv květin je moc pěkný.

Háčkovaná halenka

7. srpna 2008 v 19:15 | Boženka |  Háčkování
Boženka uháčkovala halenku pro svoji dceru a o výsledek své práce se s námi podělila.

Navštivte Hradec

5. srpna 2008 v 17:46 | po-hanka |  Cestováni, turistika

V našem místopisu je Hradců několik, ale dnes připomínám Hradec nad Moravicí. Vy, kteří sledujete Okénko do světa, víte, že tento zámek získal ohodnocení Nejpohádkovější zámek 2007.
Hradec nad Moravicí leží asi 8 km od Opavy na vysokém ostrohu nad řekou Moravicí. Z Opavy tam dojedete vlakem a pak od zastávky nahoru stoupáním k zámku. Pohodlnější je to autem, parkoviště je před bránou. Koupíte si vstupenku do Bílého zámku, který projdete s průvodkyní a budete sledovat vybavení šlechtického sídla. Často budou exponáty připomínat pobyt Ludwiga van Beethovena, jehož masku jsem zařadila mezi fotky. V Červeném zámku bývá každoročně hudební festival Beethovenův Hradec. Jinak tam bývají koncerty, najdete tam také restauraci.
V zámecké galerii uvidíte množství obrazů, soch a dalších uměleckých předmětů. Po prohlídce zámku věnujte pozornost opravdu krásnému zámeckému parku. Poblíž zámku je známá Bílá věž (na snímku), pokud milujete procházky v parku, v létě oceníte stín stromů, ale nezapomeňte na krásné vyhlídky do okolí. Je jich několik: u Bílé věže směrem k řece Moravici, z parku pak do údolí, za nímž jsou kopečky Opavské pahorkatiny. Při návratu si prohlédnete u brány Červenou věž. Na Opavsku jsou opravdu krásná místa.