Maceškové království

18. května 2008 v 16:12 | po-hanka |  Flóra kolem nás
Při procházkách městem jsem si uvědomila, kolik veřejných ploch, záhonků i kontejnerů je osázeno maceškami. Nepřeháním, když uvedu, že to budou tisíce rostlin.
Macešky mají už dlouhou historii, vždyť je známo, že se pěstovaly ve starém Řecku kolem roku 400 př. n. l. Dnes je pod názvem viola nebo violka známo asi 450 odrůd na všech kontinentech.
Dnešní pěstované druhy jsou šlechtěné. Šlechtění začalo v Anglii asi před 200 lety. Zahradní velkokvěté macešky jsou přezimující rostliny. Kvetou už na podzim, ale hlavní období květu přichází na jaře. Jestliže je na květu kresba, patří do odrůd macešek s okem, pokud kresba chybí, jsou to macešky bez oka.
Potěšte se i Vy krásou macešek. Protože v květnu kvete také šeřík, jako bonus přidávám pár fotografií, bohužel, vůni šeříku monitor předat neumí :o)

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Zdenka "ren." Zdenka "ren." | 18. května 2008 v 22:17 | Reagovat

Macešky mám moc ráda, i ty obyčejné violky rolní jsou krásné. Vůbec všechno co na jaře kvete je nádhera :)

2 Bára Bára | 19. května 2008 v 9:08 | Reagovat

Macešky jsou moc krásné, na fotkách velmi hezké barvy. Nevěděla jsem, že je jich tolik odrůd. Taková skromná kytička a kolik radosti a krásy udělá.

Ten šeříkový keř je doslova samý květ.

3 Jitka admin Jitka admin | 19. května 2008 v 12:53 | Reagovat

Takovou záplavou květů se může pochlubit jen málokteré město. Zdá se, že žiješ v jakémsi rajském městě.

4 Ivana Ivana | E-mail | Web | 19. května 2008 v 13:39 | Reagovat

Macešky jsou opravdu krásné.

5 Hanka Hanka | 23. května 2008 v 22:25 | Reagovat

Dnes jsem jela autobusem, v němž prvňáci jeli do cirkusu, koukali z oken a bylo slyšet: Macešky! A zase macešky. A tam! ... I ti malí si všimli, kolik je jich vysázeno.

6 skaut68 skaut68 | Web | 24. května 2008 v 18:53 | Reagovat

Hanko, kde bydlíš? V Mostě?

7 tetkapernikarka tetkapernikarka | Web | 10. června 2008 v 12:21 | Reagovat

Nááádhera,nááádhera a ještě jednou nádhera!Je to pastva pro oči.Mám macešky moc ráda,vlastně všechny kytičky.Každá má své kouzlo :) Jinak máte moc pěkné s

tránky. Jestli budete chtít,nakoukněte na můj blog :) Hezký den přeje Alena

8 Replica Watches Replica Watches | E-mail | Web | 20. května 2013 v 5:10 | Reagovat

This is a good article, I like it. Thanks for sharing!

9 Breitling Replica Breitling Replica | E-mail | Web | 1. července 2013 v 9:00 | Reagovat

This a good article, thanks very much. I'm not that much of a online reader to be honest but your blogs really nice, keep it up! I'll go ahead and bookmark your site to come back in the future.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.

Aktuální články

Reklama