close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Květen 2008

Oválná dečka

28. května 2008 v 21:35 | Zdenka"ren" |  Háčkování
Autorkou oválné dečky je Zdenka"ren" . Pokud se některá z vás chce nechat touto pěknou prací inspirovat, napište si o předlohu.

O předlohu si můžete napsat na mail autorky slaba47@seznam.cz

Na samém konci května

28. května 2008 v 20:57 | po-hanka |  Flóra kolem nás
Blíží se konec toho snad nejkrásnějšího měsíce v roce, kdy se příroda představuje v celé své kráse. Každý nemá zahrádku, ale i obyvatelé měst se rádi pokochají květinovou krásou nebo načerpají sil v zeleni parku. Posílám zbytek "jarních" fotek, aby se i ostatní mohli podívat jaké bylo to letošní jaro u nás ve městě - určitě pestré, hýřící barvami a také pohledné pro oko.

Návštěva města Opavy

26. května 2008 v 20:38 | Petulka2626 |  Cestováni, turistika
Těmito dvěma obrázky nás chtěla Petra pozvat do svého rodného města Opavy. O tomto městě se můžete dočíst mnohé na jejich vlastních stránkách http://petulkaaevulka.blog.cz/

Háčkujeme s Jitkou

25. května 2008 v 15:08 | po-hanka |  Háčkování

Loni na jaře začala Jitka na svém blogu zveřejňovat návody k háčkování. Dlouho jsem nedržela háček v ruce, začátky jsem získala ve škole od šikovné paní učitelky, doma mi s tím pomáhala moje zlatá babička. Nyní po letech jsem to chtěla zkusit znovu. Neměla jsem zkušenosti s háčkováním podle nákresu. Ověřila jsem si, že Jitčiny návody jsou vhodné i pro začátečnice. Jsou velmi srozumitelné a pokud ovládáte základy háčkování, určitě se výsledek projeví. Velmi dobře se mě osvědčila příze Sněhurka.

Návod najdete: Jitčin blog ► rozcestník Ruční práce ► Háčkování ► Předlohy k háčkování (8. 4. 2007, ve druhé polovině)
Středový motiv je vhodný jako ozdoba na vánoční stromeček.

Maceškové království

18. května 2008 v 16:12 | po-hanka |  Flóra kolem nás
Při procházkách městem jsem si uvědomila, kolik veřejných ploch, záhonků i kontejnerů je osázeno maceškami. Nepřeháním, když uvedu, že to budou tisíce rostlin.
Macešky mají už dlouhou historii, vždyť je známo, že se pěstovaly ve starém Řecku kolem roku 400 př. n. l. Dnes je pod názvem viola nebo violka známo asi 450 odrůd na všech kontinentech.
Dnešní pěstované druhy jsou šlechtěné. Šlechtění začalo v Anglii asi před 200 lety. Zahradní velkokvěté macešky jsou přezimující rostliny. Kvetou už na podzim, ale hlavní období květu přichází na jaře. Jestliže je na květu kresba, patří do odrůd macešek s okem, pokud kresba chybí, jsou to macešky bez oka.
Potěšte se i Vy krásou macešek. Protože v květnu kvete také šeřík, jako bonus přidávám pár fotografií, bohužel, vůni šeříku monitor předat neumí :o)

Kloboučky pro radost

12. května 2008 v 21:49 | po-hanka |  Háčkování
Háčkování je krásná relaxace. Dokladem toho, že se této ruční práci mohou věnovat i děti, svědčí tyto fotografie pořízené na výstavě dětských ručních prací. Pokud se necháte inspirovat, mohou vzniknout výrobky pro panenky, k výzdobě interiéru nebo jen tak - pro radost. Tak nezbývá, než najít háček a přízi a s dobrou náladou se pustit do díla!

Všem maminkám

9. května 2008 v 22:14 | po-hanka |  Všehochuť


Druhá květnová neděle je už tradičně věnována našim maminkám. Tento svátek má svou dávnou historii. Začalo to v Anglii, kde se už v 16. století slavila Mateřská neděle nebo Neděle matek.
Pak se úsilí o boj za práva matek přeneslo do USA, kde se pro matky angažovala Anna Reevers Jarvisová z Philadelphie, která byla sama matkou 11 dětí. Anna Jarvisová zahájila kampaň za ustavení Dne matek jako národního svátku. V roce 1914 byl Den matek oficiálně prohlášen národním svátkem. Druhou květnovou neděli maminky nepracovaly, všechny práce za ně obstarávaly děti, které své maminky také obsluhovaly.
K nám přišly oslavy Dne matek po roce 1918. Říká se, že největší zásluhu na tom měla Alice Masaryková, dcera TGM. V roce 1923 byl Den matek poprvé slaven v Československu.
Báseň Jaroslava Seiferta a kytička konvalinek je určena všem maminkám, které zavítají do Ženského klubu.

První dopis mamince - Jaroslav Seifert

Už vím, dám dopis na zrcadlo,
či do košíčku na šití,
však žel, dosud mě nenapadlo,
co psát, jak dopis začíti.

Maminko moje milovaná,
a v zubech konec násadky,
přemýšlím, stránka nenapsaná
čeká a čeká na řádky.

Přeji Ti v den Tvého svátku
- ve slově Tvého velké T -
no vida, už mám druhou řádku
a pokračuji ve větě:
štěstí - po t se píše ě -
a zdraví - a pak selhává
už nadobro má fantazie,
tak přízemní a kulhavá.

A trhám papír, muchlaje ho
- maminka stojí nad válem
a chystá něco voňavého -
a v odhodlání zoufalém
přibíhám k ní, tiskne mě k sobě,
očima, mlčky, ptá se mě.

Pak zamoučené ruce obě
zvedly mě rychle ze země.


Sakury u nás

2. května 2008 v 23:12 | po-hanka |  Flóra kolem nás
Kvetoucí sakury

Když na jaře v zemi vycházejícího slunce kvetou sakury, mnoho Japonců se vypraví do parků, procházejí se pod kvetoucími stromy, vzhlížejí do korun a obdivují jejich krásu.
Sakura (Cerasus serrulata), český název třešeň pilovitá , pochází z oblasti Japonska, Číny, Koreje. V Evropě se objevila v sadových úpravách až po roce 1900. Ovšem ve východoasijských zahradách má pěstování sakur tradici až kolem 1500 let.
Sakury dosahují výšky většinou do 3 metrů, Kanzan je vysoká sakura, kvete také velmi bohatě, květy jsou sytě růžové po 2 - 5 ve svazečcích. Sakury kvetou v dubnu - květnu.
Prošla jsem se městem a snažila jsem se i Vám přiblížit tuto květinovou krásu. Přivítejte i Vy nastupující měsíc alespoň virtuální procházkou a potěšte své oči krásou rozkvetlých sakur.